top of page

Sun, 25 Feb

|

Kadıköy

Somatik Yakınmalar: Beden Dili mi, Duyguların Sesi mi?

Sık sık baş ağrısı, karın ağrısı, yorgunluk gibi bedensel belirtiler yaşıyor musunuz? Tıbbi bir neden bulunamamasına rağmen bu belirtiler hayat kalitenizi düşürüyor mu? Bu durumu tetikleyen Uyum bozucu şemalarınız olabilir

Somatik Yakınmalar: Beden Dili mi, Duyguların Sesi mi?
Somatik Yakınmalar: Beden Dili mi, Duyguların Sesi mi?

Time & Location

25 Feb 2024, 14:00 – 16:30

Kadıköy, Erenköy, Günçel apart, İnönü Cd. no 67 kat 2 daire 7 Kazasker, 34738 Kadıköy/İstanbul, Türkiye

Guests

About the event

Sık sık baş ağrısı, karın ağrısı, yorgunluk gibi bedensel belirtiler yaşıyor musunuz? Tıbbi bir neden bulunamamasına rağmen bu belirtiler hayat kalitenizi düşürüyor mu?

Bu durumu tetikleyen Uyum bozucu şemalarınız olabilir. Şema; çocukluk döneminde yaşanan olumsuz deneyimler, mizaç yapısı, biyolojik özellikler, genetik faktörler gibi pek çok etkenin birleşmesiyle oluşan ve kişinin kendini, dünyayı ve diğer insanları algılama şeklini etkileyen kalıcı inanç kalıplarıdır.

Somatik yakınmalar ve uyum bozucu şemalar arasında nasıl bir bağlantı var?

Duyguları bedenselleştirme: Duygularını ifade etmekte zorlanan kişiler, onları bedensel belirtiler aracılığıyla dışa vurabilir. Örneğin, terk edilme korkusu yaşayan bir kişi kaygı ve üzüntüyü karın ağrısı olarak deneyimleyebilir.

Olumsuz bilişsel değerlendirme: Bedensel belirtileri daha olumsuz ve tehlikeli olarak yorumlama eğilimi, bedensel farkındalığın artmasına ve endişeye yol açabilir. Örneğin; dayanıksızlık,  karamsarlık şeması olan bir kişi basit bir baş ağrısını bile ciddi bir hastalığın belirtisi olarak yorumlayabilir.

Başa Çıkma Biçimi: Somatik yakınmalardan kaçınmak için izolasyon, sosyal aktivitelerden kaçınma, aşırı dinlenme veya sürekli doktora gitme gibi davranışlar, bu yakınmalara odaklanmayı ve onları büyütmeyi tetikleyebilir.

Somatik yakınmalarınız için ne yapabilirsiniz?

Öncelikle bir uzmana danışarak altta yatan nedenleri araştırın.Fizyolojik bir durum yoksa  ancak şikayetlerinize neden olabilecek psikolojik sebepler olabileceği düşünülüyorsa somatizasyonla çalışan bir terapist size yardımcı olabilir.

Share this event

Psikodramind Akademi

bottom of page